Plenerowa Droga Krzyżowa drogami gruntowymi Rachowic

E-strona Sołectwa Rachowicepiątek, 2 Marzec 201812:26

Już od dłuższego czasu młodzież skupiona wokół OSP chciała zrealizować pomysł zorganizowania Plenerowej Drogi Krzyżowej poprowadzonej gruntowymi drogami naszej miejscowości. W tym roku dojdzie to do skutku.
Szczegóły dotyczące przebiegu trasy Drogi Krzyżowej zawarte są w załączonym planie i na plakacie.
Ks. Proboszcz zaprasza we wtorek o godz. 17.00 na  DROGĘ KRZYŻOWĄ w plenerze czyli od Groty do Kościoła w Rachowicach. …”serdecznie zapraszam całą parafię a więc mieszkańców Sierakowic, Goszyc i Rachowic jak również dzieci i młodzież na wspólną modlitwę nie będzie wtedy osobnego nabożeństwa Drogi Krzyżowej w kościołach i mszy św. szkolnej, proszę przygotować sobie odpowiednie obuwie, może latarki, zbierzmy z sobą krzyżyk może być nasz domowy ze ściany mieszkania albo inny na końcu nabożeństwo zostaną poświęcone.

 

Droga krzyżowa

E-strona Sołectwa Rachowicepiątek, 2 Marzec 201812:17

Pismo Święte nie podaje dokładnej trasy, którą przeszedł Chrystus od Annasza na Golgotę. W Ewangelii możemy odnaleźć odniesienia jedynie do dziewięciu stacji. Jak więc powstawała droga krzyżowa, ile ma stacji i jakie ma znaczenie nabożeństwo, które dzisiaj należy do najbardziej zalecanych przez Kościół?
Chociaż już w II wieku można odnaleźć wzmianki, że chrześcijanie otaczali wielką
czcią miejsca śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, to pierwsze świadectwo nawiedzania miejsc Męki Pańskiej podaje w IV wieku pątniczka Egeria. Pielgrzymi udający się do Jerozolimy starali się odnajdywać miejsca męki i szczególnie w Niedzielę Palmową i w noc z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek, niejako namacalnie uczestniczyć w drodze przebytej przez cierpiącego Zbawiciela.
Nabożeństwo drogi krzyżowej jest owocem rosnącej w Kościele pobożności
ku czci Męki Pańskiej. Jej największymi zwolennikami byli św. Bernard z Clairvaux (+1153), św. Franciszek z Asyżu (+1226) i św. Bonawentura (+1274).
Na powstanie nabożeństwa wpłynęło kilka czynników. Były to pielgrzymki do Ziemi Świętej, podczas których wierni odwiedzali miejsca męki; nabożeństwo
do „upadków Chrystusa” pod ciężarem krzyża oraz nabożeństwo do „bolesnych ścieżek Chrystusa”, polegające na procesyjnym przejściu z jednego kościoła do drugiego na pamiątkę drogi, którą przeszedł Chrystus podczas swojej męki.
Połączenie tych kilku elementów dało początek stacjom drogi krzyżowej.

Potwierdzenie godziny rozpoczęcia warsztatów robienia kwiatów z krepiny

E-strona Sołectwa Rachowicepiątek, 2 Marzec 201812:17

UWAGA:
W związku z uściśleniem  przez ks. Proboszcza godziny nabożeństwa rekolekcyjnego w niedzielę, potwierdzamy, że godzina rozpoczęcia warsztatów robienia kwiatów z krepiny  nie ulega zmianie czyli będzie taka jak ustalono wcześniej – 16.00.

Copyright ©2019 by Rada Sołecka Rachowice