4 maja – Dzień Strażaka

E-strona Sołectwa Rachowiceniedziela, 3 maja 201521:51

images569O4KLDW dniu 4 maja obchodzimy „Dzień Strażaka”, święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale też w swoisty sposób piękną służbę. Bo czyż może być coś piękniejszego w życiu człowieka niż dawanie siebie samego bliźnim? A właśnie takie idee przyświecają strażakom.

Idee te czerpane są bezpośrednio od patrona strażaków św. Floriana. Ten, który poniósł męczeństwo, gdyż spieszył ze swym świadectwem wiary, z pomocą i pociechą prześladowanym chrześcijanom, stał się opiekunem wykonawców zawodów wiążących się z ogniem, tj. strażaków, kominiarzy, garncarzy, piekarzy i hutników w wielorakich niebezpieczeństwach.

Św. Florian słusznie został obrany za patrona tych, którzy zmagają się z żywiołami i dają odpór przeciwnościom losu. Żywioł, jakim jest ogień porównywany został do głodu, zarazy i wojny.
W dawnych  czasach domy przeważnie były drewniane, kryte strzechą i szczególnie podatne na ogień. Nie było odpowiedniego sprzętu, poza drewnianą sikawką w formie szprycy, czy cebra na wodę.

Dziś, przy zmechanizowanym sprzęcie – pędzą czerwone samochody na syrenie, nie tylko do ognia, ale do różnych wypadków. Nie zawsze jest to straż państwowa czy miejska, ale często ochotnicza. Nikt im za to nie płaci, zostawiają swoje zajęcia, czy niedospaną noc, by służyć bliźniemu w potrzebie.

Dziś często pierwsi przy wypadku drogowym są strażacy przecinający rozbite na złom pojazdy, by wydobyć z nich często już nieżyjącego człowieka.

Dzisiejszy strażak naraża sam siebie walcząc z żywiołem wody przy różnych powodziach czy utonięciach.

Musi wiedzieć, jak niebezpiecznym jest gaz, czy prąd, wystarczy chwila nieuwagi, a może sam zginąć!

W to wielkie Święto Straży Pożarnej – naszej Ochotniczej Straży Pożarnej należy pamiętać o tym, że codziennie wielu strażaków stoi na posterunku gotowych, w każdej chwili wyruszyć do akcji i nierzadko z narażeniem życia nieść pomoc potrzebującym. Służba w straży pożarnej wiąże się z pewnymi wyrzeczeniami i pełną gotowością niemal dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dlatego wszelkie działania ratownicze w ramach Ochotniczych Straży Pożarnych cieszą się tak dużym szacunkiem i zaufaniem ludności cywilnej.

Rachowicka Społeczność życzy z okazji Międzynarodowego Dnia Strażaka satysfakcji z pełnionej służby, dużo  szczęścia, wytrwałości i męstwa. Niech satysfakcja i duma z dotychczasowych dokonań oraz stale wzrastające społeczne uznanie towarzyszy Wam w dalszej działalności ratowniczej.
Ksiądz Proboszcz odprawi w dniu 8 maja o godz. 18,30 Mszę Świętą o zdrowie, opiekę i błogosławieństwo Boże przez wstawiennictwo św. Floriana dla wszystkich Strażaków z Rachowic.

Dla humoru prosimy posłuchać jakie przytrafiają się zgłoszenia pożaru:

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Jedna odpowiedź:

  1. józef glagla pisze:

    bardzo dziekuję w imieniu wszystkich strażaków za życzenia i tak miłe słowa uznania dla naszej służby

Copyright ©2021 by Rada Sołecka Rachowice