E-strona Sołectwa Rachowicesobota, 21 maja 202214:32

Dni Krzyżowe

Dni Krzyżowe obchodzi się w poniedziałek, wtorek i środę przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego. Są to dni błagalnej modlitwy o urodzaj i zachowanie od klęsk żywiołowych. Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował w Galii ok. roku 470 biskup diecezji Vienne – Mamert, w związku z klęskami nieurodzaju, trzęsienia ziemi i wojny.

Nazwa Dni Krzyżowe wywodzi się stąd, że modlono się wówczas, idąc w procesji z głównego kościoła do innych kościołów, kaplic i krzyży przydrożnych. Od IX wieku śpiewano podczas procesji Litanię do Wszystkich Świętych. W średniowieczu w takich procesjach brali udział także królowie, magnaci, władze danego miasta, lud – wszyscy zazwyczaj w strojach pokutnych. W niektórych miejscowościach poświęcano popiół i posypywano nim uczestniczących w procesji. Obecnie Dni Krzyżowe nazywane są dniami modlitw o dobre urodzaje i za kraje głodujące. Poleca się też organizować procesje błagalne. W poniedziałek poleca się odprawić Mszę św. „w okresie zasiewów”, we wtorek – „o uświęcenie pracy ludzkiej” i we środę – „za głodujących”.

DZIEŃ MATKI

„Dom to wcale nie są ściany, sufity i podłogi, ale ręce naszej mamy.” Pamiętajmy przez cały rok o naszych mamach. Najpiękniejszym prezentem dla nich, jest nasze piękne życie. Niech wszystkim mamom żyjącym Bóg, błogosławi, a zmarłe niech przyjmie do Swojej chwały.

Źródło: http://www.sp8.miasto.zgierz.pl/archiwum/sp8_2004/images/2012/konspekt1.pdf 

https://www.niedziela.pl/artykul/59511/nd/Dni-Krzyzowe
starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2024 by Rada Sołecka Rachowice