Błogosławieństwo prymicyjne ks. Mariusza Setlaka

E-strona Sołectwa Rachowiceniedziela, 7 lipca 20190:00

Nasza parafia p.w. Trójcy Świętej przeżywa w  tę niedzielę niezwykłe i wzruszające wydarzenie – ks. Mariusz Setlak sprawuje tu swoją mszę prymicyjną z udzieleniem błogosławieństwa prymicyjnego.
Błogosławieństwo prymicyjne jest nierozerwalnie związane z pierwszą Mszą św. uroczyście sprawowaną, zazwyczaj w macierzystej Parafii, ewentualnie tam, gdzie Neoprezbiter odbywał praktyki diakonackie. Błogosławieństwo prymicyjne jest tylko jedno, jedyne takie w życiu każdego kapłana. To błogosławieństwo jest szczególnie uroczyste i bardzo osobiste. Neoprezbiter nakłada ręce na głowę, każdego, kto do Niego podejdzie i wymawia następujące słowa:
„Błogosławieństwo Boga wszechmogącego niech zstąpi na ciebie i pozostanie na zawsze.
W imię Ojca + i Syna, i Ducha Świętego. Amen.”

Błogosławieństwo prymicyjne to osobiste spotkanie z człowiekiem, który wszystko oddał Bogu i to oddanie jest w nim jeszcze takie świeże, święte. Dla niego błogosławieństwo prymicyjne też jest dużym przeżyciem. Poza tym do tego gestu jest przywiązany odpust zupełny, więc zawsze jest czymś szczególnym.

Zwyczajowo rozdawane są wiernym obrazki na pamiątkę błogosławieństwa prymicyjnego.
Na tych obrazkach najczęściej utrwalone są ideały i osobiste spojrzenie na rozpoczynającą się posługę kapłańską. Na stronie awersu, widnieje wizerunek często odnoszący się bezpośrednio lub pośrednio do kapłaństwa, natomiast na rewersie umieszcza się cytat z Pisma Świętego oraz wyraz błogosławieństwa nowego Kapłana. Ów cytat to właśnie zazwyczaj skondensowana wizja kapłaństwa, którą ma rozpoczynający posługę nowy kapłan.
Motto ks. Mariusza Setlaka jest następujące:

„Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego, gdyż Jemu zależy na was”
1P 5,7

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2024 by Rada Sołecka Rachowice