Dni krzyżowe wiążą się z Wniebowstąpieniem Pańskim i zasadniczo daje się im miejsce w trzy dni od VI Niedzieli Wielkanocnej przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego.
W naszej Parafii będą obchodzone we wszystkich trzech świątyniach w czwartek w dniu 14 maja przed tą uroczystością.
Nazwa dni krzyżowe wywodzi się od procesji, które z głównego kościoła szły do krzyży, stawianych dawniej zwyczajowo na polach w drugim dniu Świąt Wielkanocnych. Z czasem, gdy zwyczaj ten zaczął zanikać, procesje odbywały się na wsiach do przydrożnych krzyży i kapliczek. Początkowo obchody te miały charakter zdecydowanie pokutny. Ponieważ Dni krzyżowe przypadają w radosny czas i nastrój okresu wielkanocnego, z czasem stały się one dniami modlitw o dobre urodzaje i w intencji krajów głodujących.
W naszej parafii procesja z krzyżem podąża do przydrożnego krzyża, prosząc dobrego Boga o sprzyjającą pogodę dla wzrostu wszelkich upraw, prosząc o urodzaje, w intencji wszystkich rolników i działkowców oraz o chleb powszedni dla nas wszystkich. Modlitwa o urodzaje jest aktualizacją Modlitwy Pańskiej, w której wołamy: „Chleba powszedniego daj nam dzisiaj…”, by go nie zabrakło w naszym domu, naszej miejscowości i naszej Ojczyźnie. Modlitwa o urodzaje jest znakiem pokory, uznaniem, że wszystko otrzymujemy od Boga. Gdy zabraknie Bożego błogosławieństwa na nic się zda wysiłek naszych rąk i naszego umysłu.
I nie jest to tylko sprawa uprawiających rolę.: „Każdy kęs chleba w pewnym sensie stanowi kęs chleba należącego do wszystkich – chleb świata” jak mówi poeta.