Dni krzyżowe

E-strona Sołectwa Rachowicewtorek, 12 maja 201522:38

Docelowy krzyż procesji w dni krzyżoweDni krzyżowe wiążą się z Wniebowstąpieniem Pańskim i zasadniczo daje się im miejsce w trzy dni od VI Niedzieli Wielkanocnej przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego.

W naszej Parafii będą obchodzone we wszystkich trzech świątyniach w czwartek w dniu 14 maja przed tą uroczystością.

Nazwa dni krzyżowe wywodzi się od procesji, które z głównego kościoła szły do krzyży, stawianych dawniej zwyczajowo na polach w drugim dniu Świąt Wielkanocnych. Z czasem, gdy zwyczaj ten zaczął zanikać, procesje odbywały się na wsiach do przydrożnych krzyży i kapliczek. Początkowo obchody te miały charakter zdecydowanie pokutny. Ponieważ Dni krzyżowe przypadają w radosny czas i nastrój okresu wielkanocnego, z czasem stały się one dniami modlitw o dobre urodzaje i w intencji krajów głodujących.

W naszej parafii procesja z krzyżem podąża do przydrożnego krzyża, prosząc dobrego Boga o sprzyjającą pogodę dla wzrostu wszelkich upraw, prosząc o urodzaje, w intencji wszystkich rolników i działkowców oraz o chleb powszedni dla nas wszystkich. Modlitwa o urodzaje jest aktualizacją Modlitwy Pańskiej, w której wołamy: „Chleba powszedniego daj nam dzisiaj…”, by go nie zabrakło w naszym domu, naszej miejscowości i naszej Ojczyźnie. Modlitwa o urodzaje jest znakiem pokory, uznaniem, że wszystko otrzymujemy od Boga. Gdy zabraknie Bożego błogosławieństwa na nic się zda wysiłek naszych rąk i naszego umysłu.
I nie jest to tylko sprawa uprawiających rolę.: „Każdy kęs chleba w pewnym sensie stanowi kęs chleba należącego do wszystkich – chleb świata” jak mówi poeta.

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2020 by Rada Sołecka Rachowice