Weszliśmy w maryjny miesiąc maj. Codziennie będziemy gromadzić się wokół ołtarza na Eucharystii i na majowym nabożeństwie. W naszym kościele nabożeństwo majowe będzie celebrowane codziennie. Ksiądz Proboszcz zachęca: gromadźmy się rodzinnie czy to na śpiewanie Litanii loretańskiej, pieśni maryjnych, czy na odmawianie różańca, wieczornego Apelu.
Nabożeństwa majowe są przepiękną formą sławienia Królowej Polski. Odprawia się je co roku w maju w kościołach, przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych.
Podczas tego nabożeństwa śpiewa się „Litanię Loretańską”, a kapłan udziela błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
Początki tych nabożeństw w Polsce sięgają XIV wieku. Na świecie sięga V wieku – już wtedy w kościołach Wschodnich wierni gromadzili się i śpiewali pieśni na cześć Matki Bożej.
Nabożeństwa majowe zmieniły również w pewien sposób wyobrażenie o modlitwie. Wskazały, że nie tylko kościół może być miejscem modlitwy, ale również przydrożne kapliczki i krzyże. Mieszkańcy wsi, które były znacznie oddalone od kościoła, gromadzili się przy nich na modlitwie. Krzyże przydrożne i kapliczki przyozdabiano kwiatami i kolorowymi wstążkami, a te, które tego wymagały pokrywano świeżą farbą.
Z upływem lat w nabożeństwach, które niegdyś przyciągały licznie tak dorosłych jak i dzieci dzisiaj uczestniczy bardzo niewiele osób. I to nie tylko przy krzyżach i kapliczkach, ale również w kościołach. Smutne to tym bardziej, że uczestnictwo w majowych nabożeństwach to zarazem sławienie Królowej Polski, której święto obchodzi się 3 maja. Jest to wyraz wielkiej wiary i wdzięczności Polaków, za Jej wstawiennictwo podczas burz dziejowych, dotykających w przeszłości naszą Ojczyznę.
Wracając do istoty nabożeństwa majowego to, główną jego częścią jest wspomniana wcześniej Litania Loretańska (hymn na cześć Maryi). Litania Loretańska powstała najprawdopodobniej we Francji w XII wieku, a zatwierdził ją oficjalnie papież Sykstus V. Nazwę „Loretańska” zawdzięcza miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana. W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, do Litanii dołączono 12 października 1923 r. wezwanie „Królowo Polskiej Korony”, przekształcone po drugiej wojnie światowej na „Królowo Polski”.
Ave Maria – w wykonaniu Anny German