Na św. Marka…

E-strona Sołectwa Rachowicewtorek, 22 kwietnia 201420:35

imagesZCHEM1P9Tegoroczne procesje w dniu św. Marka w intencji wszystkich rolników i działkowców oraz o chleb powszedni dla nas wszystkich odbędą się w kościołach naszej Parafii w następujących dniach: 22.04 w Goszycach, 24.04 w Rachowicach i 25.04 w Sierakowicach.

Powstanie idei procesji poświęconej modlitwie błagalnej sięga V wieku i wiąże się z klęskami  nieurodzaju i długotrwałej suszy, które nawiedziły Vienne nad Rodanem. Wtedy we wszystkich kościołach odbywały się przebłagalne modły i procesje. Skutek był pomyślny i w następnych dniach urodzaj dopisał. Zwyczaj potem sformalizowano i ustalono tzw. Dni Krzyżowe. Są to cztery dni:

  • W święto Świętego Marka Ewangelisty 25 kwietnia – Litania Większa (Litaniae maiores – prośby większe),
  • Litanie Mniejsze, czyli Dni krzyżowe w poniedziałek, we wtorek i w środę przed Uroczystością Wniebowstąpienia

W naszej Parafii procesja z krzyżem na przedzie idzie od kościoła parafialnego do kapliczki granicznej, a podczas niej poświęcane są pola i zanoszone są modlitewne prośby do Boga, który swemu stworzeniu „daje pokarm we właściwym czasie i otwiera rękę swoją” – o urodzaj i sprzyjającą pogodę.

Z dniem św. Marka łączy się wiele przysłów ludowych i zaleceń, wskazujących na konieczność rozpoczęcia lub zakończenia różnych prac wiosennych. Był to np. ostatni termin wysiewu zbóż jarych, a w związku z tym powszechne przysłowie „Przed Świętego Marka sieje się ostatnia miarka”. Jednocześnie w sam ten dzień siać nie należało, bo „W dnie krzyżowe męka Boża, wstrzymaj się od siewu zboża”.

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2020 by Rada Sołecka Rachowice