Niedziela Misyjna

E-strona Sołectwa Rachowicesobota, 22 października 202216:18

Aktualnie na misjach „ad gentes” (czyli w tradycyjnych krajach misyjnych) posługuje 1 tys. 743 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na 5 kontynentach. W dzisiejszą niedzielę 23 października przypada Światowy Dzień Misyjny, obchodzony w Polsce jako Niedziela Misyjna, która rozpoczyna Tydzień Misyjny.

Wedle danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji z 1 października br. wśród polskich misjonarzy jest 287 księży diecezjalnych, 787 zakonników, 629 sióstr zakonnych i 40 misjonarzy świeckich. Najwięcej kapłanów na misje wysyła diecezja tarnowska – 52, która w tym zakresie nie ma sobie w Polsce równej. Następna jest diecezja przemyska z 17. kapłanami, którzy przebywają na misjach.

Spośród 787 zakonników prym wiodą księża werbiści – 156 misjonarzy, a na drugim miejscu, choć daleko w tyle są franciszkanie konwentualni z 69 braćmi. A spośród 629 sióstr zakonnych przebywających na misjach na pierwszym miejscu są Franciszkanki Misjonarki Maryi – 50, które nieznacznie wyprzedzają służebnice Ducha Świętego z 42 siostrami na misjach.

Misjonarze koncentrują się przede wszystkim na działalności duszpasterskiej, ale specyfika misji w krajach ubogich polega na tym, że ewangelizacja związana jest na ogół z edukacją oraz z działalnością charytatywną i medyczną.

 

Źródło: https://www.diecezja.opole.pl/index.php/misje-zaangazowanie/zaangazowanie-misyjne 

https://www.tysol.pl/a93185-polscy-misjonarze-na-swiecie-liczby-robia-wrazenie
starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2023 by Rada Sołecka Rachowice