Ciekawe miejsca

 ZabytkiRachowicKapliczka –  z poł. XIX w Kapliczka z pol. XIX wZnajduje się przy drodze do Sierakowic. Remontowana i utrzymywana w dobrym stanie przez gospodarzy posesji sąsiadującej z kapliczką. Wewnątrz kapliczki znajdują się ludowe świątki. Kapliczka ta jest też miejscem kultu – to do niej odbywają się coroczne procesje w czasie tzw. dni krzyżowych podczas których wierni proszą o urodzaje i pogodę   więcej>>

ObelOfiarWojenPomnik – Obelisk – pomnik ku czci ofiar I i II wojny światowej
Obelisk poświęcony poległym w wojnach światowych mieszkańcom Rachowic. Został postawiony i poświęcony w roku 1922, jako obelisk poświęcony ofiarom I wojny światowej. Po II wojnie pojawiły się kolejne nazwiska mieszkańców Rachowic poległych na wojnie. Obecnie obeliskiem opiekuje się D F K Rachowice czyszcząc i pielęgnując pomnik jak i plac wokół.Pomnik-obelisk ku czci ofiar I i II wojny światowej

Z okazji jego poświęcenia odbyła się uroczysta msza święta, na którą przybyło do Rachowic około 500 przedstawicieli górnośląskich organizacji kombatanckich, przedstawiciele miejscowych oraz gliwickich władz m. in. mjn sztabowy von Eeste. Pomnik usytuowany został w pobliżu kościoła.  Miał wysokość 2,8 m. Pomnik został wykonany wedle projektu wrocławskiego architekta Schlicha. Zarówno tablicę z nazwiskami 18 poległych jak i plakietę z wizerunkiem głowy Chrystusa ufundował ks. Tokarz.  Wykonał modelarz gliwickiej huty Reissner.  

ObeliskRogera -Pomnik – pamięci J. Rogera
Juliusz Roger był Niemcem. Urodził się 28 lutego 1819 r. w Niederstotzingen w Wirtembergii. Mając 20 lat wstąpił do nowicjatu benedyktynów, który musiał po krótkim czasie opuścić ze względów zdrowotnych; wtedy wybrał studia medyczne. Po skończonej specjalizacji z okulistyki pracował jako asystent w klinice uniwersyteckiej w Tybindze.
W 1847 roku dr Juliusz Roger został lekarzem przybocznym księcia raciborskiego Wiktora I. Wiązało się to z przybyciem na Górny Śląsk i zamieszkaniem w Rudach.
Dr Roger był człowiekiem niepospolitym. Poza obowiązkami medycznymi, które wykonywał z niezwykłym zaangażowaniem często bezinteresownie zajmował się etnografią. I to właśnie dzięki tej pasji powstał fundamentalny, liczący 546 pozycji, zbiór „Pieśni ludu polskiego na Górnym Śląsku”.
Obelisk w lesie rachowickim poświęcony pamęci Juliusza RogeraTablica pamiątkowa na obelisku Juliusza Rogera7 stycznia 1865 roku Roger zmarł na skutek zawału serca na polowaniu. W miejscu jego śmierci, w lesie koło Rachowic, nad brzegiem leśnego potoku postawiono krzyż upamiętniający jego postać. Napis po niemiecku głosi: Juliusz Roger zmarł 7 stycznia 1865 roku . pozostałeś w naszych sercach tym, czym byłeś: bogaty w wiedze, i dobroć, pocieszycielem, dla ubogich – ojcem.
czytaj:
Juliusz Roger-materiały bibliograficzne

Grota z1933r-Grota – miejsce kultu Matki Boskiej, która wiąże się z pobytem w Rachowicach zakonu „Białych    Krzyży”
Pewien mieszkaniec Rachowic wróciwszy z kościoła zawinął Komunie Św. w chusteczkę i umieścił ją w ulu. Po kilku dniach okazało się ze plaster miodu ma kształt kielicha. Był to znak ze kiedyś to miejsce będzie święte. Tyle legenda. Istotnie tak też się stało. Mowa o grocie w Rachowicach – miejscu szczególnym, które jawi się jako miejsce kultu Matki Boskiej.
Powstanie groty wiąże się z pobytem w Rachowicach zakonu najprawdopodobniej „Białych Krzyży”. Przybyli oni do wsi w latach międzywojennych z małej miejscowości kolo Augsburga. Zakonnicy zajęli się działalnością religijną ale nie tylko. Głównym celem ich osadnictwa w tym miejscu była rehabilitacja osób uzależnionych od alkoholu. W tym celu założyli ośrodek w którym chorzy mogli znaleźć pomoc. Zakon ów szczególnym kultem otaczał Matkę Boską . W tym celu powstała w latach międzywojennych grota w której umieścili figurę Matki Boskiej. Wówczas odprawiano w tym miejscu Msze i Nabożeństwa.
Zachowały się z tego okresu widokówki.
Czas drugiej wojny światowej wycisnął piętno także na tym miejscu. Grota została zniszczona wraz z figurą. Rekonstrukcja groty została zapoczątkowana dopiero w latach 1991-1992.
Od tego czasu Rada Sołecka i mieszkańcy Rachowic wspólnie dokładają starań by owo miejsce utrzymać w porządku i by było ono atrakcyjne nie tylko dla samych mieszkańców. Na początku lat 90 zakupiono nawą figurę Matki Boskiej. Z czasem zamontowano wokół groty ławeczki. Obecnie odbywają się tu nabożeństwa majowe. W miejsce to przybywają mieszkańcy pobliskich wiosek: Sierakowic, Goszyc, Sośnicowic. Jest to również cel rowerowych wycieczek mieszkańców Gliwic, a co najważniejsze miejsce to przyciąga nawet młodych ludzi.

IMGP7839Majowe Nabożeństwo w Rachowickiej Grocie
Jest już wieloletnia tradycją, że mieszkańcy Rachowic i okolicznych miejscowości spotykają się 1-go maja na nabożeństwie w Rachowickiej Grocie.
Rokrocznie kilkaset osób gromadzi się w tym szczególnym miejscu by uczcić cześć Matki Bożej w miesiącu jej poświęconym.
Od momentu odbudowy Groty, to jest od roku 1992 gdy odbyło się poświęcenie nowej figury i pierwsze po II wojnie nabożeństwo, mieszkańcy dbają o to miejsce by kultywować tradycje swoich przodków, którzy w okresie międzywojennym też spotykali się w tym miejscu i czcili Matkę Boską śpiewem i modlitwą.

79915202 -Rzeźba św. Jana Nepomucena – barokowa, z XVIII w

 zd3Pierwotnie rzeźba ta stała w zewnętrznej kaplicy, usytułowanej obok wejścia do  kościoła. Z powodu usiłowania kradzieży została przeniesiona do dzwonnicy kościoła.

 

 

-Przydrożne Krzyże
47982208Krzyże znajdują się przy głównej ulicy Rachowic – Wiejskiej. Powstawały w różnych okresach.
Najnowszy został wzniesiony z okazji Jubileuszu 700 -lecia miejscowości z inicjatywy mieszkańców.
Powstał w miejscu niegdyś stojącego już krzyża w okolicy budynku nieistniejącej już Szkoły Podstawowej przy drodze do Groty. Stanął w miejscu, gdzie według kroniki, zawsze był przydrożny krucyfiks. Od 150 lat to miejsce było puste. Na cokole umieszczono napis: W roku jubileuszu 700-lecia Rachowic. Mieszkańcy. A.D. 2005″.
Dwa pozostałe krzyże znajdują się na przeciwległych krańcach wsi w bezpośrednim sąsiedztwie drogi przebiegającej przez wieś.

 -Studzionka
W czasie „posuchy” w przydomowych studniach źródło to było dostarczycielem wody dla mieszkańców Rachowic. Po wybudowaniu wodociągu straciło na znaczeniu i uległo zamuleniu  i dewastacji.
Z inicjatywy Grupy Odnowy Wsi i przy wsparciu finansowym Nadleśnictwa Rudziniec studnia i jej otoczenie zostały odbudowane i wyeksponowane. Miejsce to znajduje się na skraju lasu, po prawej stronie drogi dojazdowej do Rachowic.

Zdjęcia ukazujące „ciekawe miejsca” w Rachowicach znajdziesz w początkowej części prezentowanego internetowego Albumu: klikając tutaj

 

Copyright ©2025 by Rada Sołecka Rachowice