Turystyka

Rowerzyści, amatorzy Nordic Walking czy też narciarze biegowi chętnie wybierają za cel swoich wędrówek rozległy kompleks leśny wokół Rachowic.
Tu można sobie samemu wybrać trasę kierując się mapą i azymutem, a można też poruszać się po wytyczonych trasach rowerowych, które poprowadzono naszymi drogami lokalnymi, poprzez wieś, leśnymi i polnymi duktami, wśród zieleni. Podróżując – zwłaszcza w weekendy – można trafić na lokalne festyny, a jesienią na tradycyjne dożynki.

Ścieżka rowerowaJazda na rowerze to jeden z najzdrowszych sposobów podnoszenia własnej kondycji zdrowotnej –”zgodnie z najnowszymi wynikami badań, systematyczne korzystanie z uroków „dwóch kółek” poprawia pracę serca, zwiększa pojemność płuc, wzmacnia mięśnie, a  awet… podnosi odporność na stres”.
Nasza wieś jest dosyć rozległa i mieszkańcy traktują rower jako niezbędny środek komunikacji. „Zrośnięci są z rowerem” od dzieciństwa. Do późnego wieku zgrabnie i sprawnie poruszają się na rowerze.
Żeby jeszcze poruszanie się przez wieś było bezpieczniejsze marzy nam się ścieżka rowerowa wzdłuż ulicy Wiejskiej.
Pamiętajmy też żeby w czasie wolnym robić dalsze wycieczki w las np. na grzyby. Takie obcowanie z naturą to nie tylko zastrzyk zdrowia, ale też wrażenia natury duchowej i estetycznej.

Trasy Rowerowe

Przez Rachowice prowadzi Trasa nr 402 biegnąca przez powiat gliwicki (numeracja według Projektu „Rowerem po Śląsku” Śląskiego Związku Gmin i Powiatów) trasą: Gliwice PKP – Ostropa – Wilcze Gardło – Smolnica – Sośnicowice – Sierakowice – Rachowice – Bojszów – Rudno – Rudziniec PKP. Na mapce poniżej pokazano przebieg trzech szlaków rowerowych przebiegających przez naszą miejscowość.

Trasy Piesze

20130516_084715Również można całkiem śmiało przemierzać niektóre odcinki tras rowerowych pieszo.
Poniżej jest podana najchętniej uczęszczana trasa typowo piesza.

Lp. Miejscowości Nazwa szlaku Pełny przebieg szlaku
1. Rachowice (gmina Sośnicowice) Leśna Ścieżka Przyrodniczo – Leśna W dolinie potoku Sierakowickiego, tzw. „Szwajcaria Rachowicka” – leśnictwo Ostropa, Nadleśnictwo Rudziniec

Ścieżka Leśna zwana Szwajcarię Rachowicką

W 2003 roku, pod koniec listopada w obecności wielu dostojnych gości, dokonano uroczystego otwarcia ścieżki przyrodniczo – leśnej w Rachowicach.

Pomysł ścieżki zrodził się przypadkowo. W trakcie zawodowej wizyty nadleśniczego Tadeusza Mamoka las wydał mu się bardzo atrakcyjny. Pomyślał więc o wybudowaniu tu ścieżki przyrodniczo – leśnej aby pokazać ten piękny teren innym – mówi o powstaniu ścieżki Grzegorz Skrobek z rudzinieckiego Nadleśnictwa .

Jest to niezwykle urokliwy zakątek naszych lasów położony blisko Gliwic. Pełno w nim jarów, wzniesień, mokradeł i bagien. Teren porastają pomnikowe dęby, stare buki, graby i inne drzewa. Dno lasu bogate jest w rzadką roślinność runa, niejednokrotnie prawnie chroniona. Osobliwością przyrody w tym miejscu są m.in. dwa zrośnięte w uścisku buki oraz połączone gałęzią graby.
Wybudowane zostały wszystkie niezbędne obiekty na tej ścieżce: wiaty, ławy, schody, pomosty, barierki ochronne i oczywiście tablice edukacyjne. Na początku ścieżki stoi również specjalna wiata z ławami, zachęcająca do odpoczynku.

 Na ścieżkę składają się dwie trasy:

– dłuższa o długości ok. 2,5 km dla wytrwałych turystów,

– krótsza o długości ok. 1 km dla najmłodszych.

 

Copyright ©2024 by Rada Sołecka Rachowice