Ogród Oliwny

E-strona Sołectwa Rachowicesobota, 10 marca 201819:40

Badaczom udało się ustalić, że drzewa oliwne rosnące w miejscu w Jerozolimie, gdzie Jezus Chrystus modlił się przed śmiercią i gdzie został aresztowany, mogą być najstarszymi znanymi nauce rosnącymi drzewami liściastymi.
Włoscy naukowcy ustalili, że pnie sękatych drzew z ogrodu Getsemani mają około 900 lat. Ponieważ jednak oliwki mogą ponownie wyrosnąć z korzeni ściętych drzew, więc uczeni nie wykluczają, że ich korzenie mogły przetrwać od czasów Chrystusa.
Badaniom wieku i kodu genetycznego poddano trzy z ośmiu prastarych drzew oliwnych
rosnących w ogrodzie Getsemani, zwanym też Ogrodem Oliwnym lub Ogrójcem, miejscu na
zboczu Góry Oliwnej, skąd rozciąga się widok na położone naprzeciw Wzgórze Świątynne.
Trzy zbadane drzewa z Ogrodu Oliwnego zostały datowane metodą dendrochronologiczną i radiowęglową na lata: 1092, 1166 oraz 1198 rok.
Prof. Antonio Cimato wyjaśnił, że nie ma w literaturze naukowej zanotowanych starszych i nadal rosnących okazów. „Nasze oliwki są pomiędzy najstarszymi drzewami liściastymi na świecie” – powiedział.
Kod genetyczny prastarych drzew wskazuje, że wszystkie pochodzą od jednego „rodzica”. Badania wykazały też, że pomimo niezwykłego wieku, drzewa zachowały nad wyraz dobre zdrowie i uchroniły się przed miejscowymi zanieczyszczeniami.
Nazwa Getsemani oznacza w języku aramejskim „oliwną tłocznię”. Prawdopodobnie więc był to ogród oliwny, w którym taka tłocznia do wyciskania oliwy się znajdowała. W I wieku n.e. było to miejsce na Górze Oliwnej lub w jej pobliżu, gdzie Jezus często spotykał się ze swymi uczniami. W noc przed swoją śmiercią tutaj został zdradzony przez Judasza i aresztowany.
Zapewne tamten Ogród Oliwny nie przetrwał, skoro jak pisze Józef Flawiusz, wojska
rzymskie oblegające Jerozolimę w roku 70 ścięły wszystkie drzewa w jej okolicy. Jednak oliwki mogły z czasem wyrosnąć z zachowanych w ziemi korzeni i się odrodzić.
Pierwsze pozabiblijne wzmianki o drzewach oliwnych rosnących na Górze Oliwnej pochodzą z najstarszego opisu pielgrzymki do Jerozolimy z IV wieku po Chrystusie. Tradycyjne miejsce utożsamiane z Getsemani zostało ogrodzone i zagospodarowane przez franciszkanów w połowie XIX wieku. To tam rośnie osiem historycznych drzew.

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2024 by Rada Sołecka Rachowice