Pierniczki ciastkami Bożonarodzeniowymi

E-strona Sołectwa Rachowiceniedziela, 14 grudnia 201416:09

Cudeńka z piernika wyk. przez p. STefę M.Piernik należy do najstarszych ciast, a wywodzi się z tzw. miodowników wielkich – wielkich bochnów chleba robionych na miodzie. Pochodzi z XII wiecznej Bazylei i Norymbergii, głównych ośrodków piernikarskich średniowiecznej Europy.

Na początku pierniczki były ciastkami spożywanymi przez cały rok, sprzedawanymi często dla celów medycznych. Dopiero w XIX wieku stały się ciastkami spożywanymi w okresie Bożego Narodzenia i były tymi, które cieszyły się największą popularnością.

Dawniej i do dzisiaj sprzedawane są na licznych odpustach i jarmarkach stanowiąc element obrzędowości ludowej.
W domach wypiekamy je przeważnie na Mikołaja i Boże Narodzenie – a zatem w czas Adwentu. Opatrywane są stosownymi napisami, glazurowane, ozdabiane kolorowym lukrem. Przeznaczane są nie tylko do konsumpcji, ale mogą być dekoracją, ozdobą choinkową, pamiątką.
Pamiętamy, że wypiekanie pierników należy do tradycji naszego rejonu. Już w 1494 roku działali na Śląsku piernikarze piekąc miodowe ciasto. Nazwa „piernik” wywodzi się ze staropolskiego słowa „pierny” czyli pieprzny.
W XVIII wieku popularne było powiedzenie:

„Kto nie pija gorzałki i od niej umyka, ten słodkiego nie godzien kosztować piernika”.

Piernik to ciasto niezwykłe. Niezwykłe ze względu na smak i właściwości. Smak to miód, przyprawy korzenne oraz pieprz.  Właściwości ciasta piernikowego dają możliwość tworzenia niepowtarzalnych kształtów. Tylko z piernika można wyczarować serce, anioła, chatkę i wszystko co podsunie wyobraźnia.
Ciasto na pierniczki to materiał plastyczny pachnący i jadalny.

Choinka z piernika wyk.przez p. Stefę MazurRachowickie gospodynie wypiekają obok tradycyjnych ciasteczek także piernikowe formy przestrzenne jak choinki i chatki z piernika. Naszą uwagę przykuły wyróżniające się ozdoby, które tutaj prezentujemy, wykonane przez Panią Stefanię M.
Nasze Panie pilnie strzegą tajemnicy smaku pierników i prześcigają się tworząc niepowtarzalne niemalże dzieła sztuki kulinarnej i zdobniczej.

A może w przyszłym roku pokusilibyśmy się o zorganizowanie konkursu i wystawy wyrobów piernikowych. Nagrodzone dzieła mogłyby stanowić dekorację świetlicy sołeckiej i przedszkola, a podczas uroczystości Św. Mikołaja byłyby poczęstunkiem dla dzieci .IMGP8826 Pierniczki p.Stefanii Mazur

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2021 by Rada Sołecka Rachowice