Popielec

E-strona Sołectwa Rachowiceniedziela, 7 lutego 20166:35

PopielecW najbliższą środę, 10 lutego, rozpoczniemy okres przygotowania do świąt Wielkanocnych, czyli właśnie Wielki Post. Obrzęd posypania głów popiołem jest zewnętrznym znakiem, że osoby poddające się mu, wchodzą na drogę nawrócenia i przemiany serca poprzez pokutę, modlitwę jałmużnę, inne dobre uczynki i post.

Przykazanie kościelne zobowiązuje do powstrzymania się od udziału w zabawach w Okresie Wielkiego Postu.

Od środy popielcowej rozpoczyna się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej, który trwa do niedzieli Trójcy Przenajświętszej.

 

Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowego przygotowania do największej chrześcijańskiej uroczystości – Świąt Paschalnych. Wielki Post, bo tak nazywa się ten okres, trwa do początku liturgii Mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w Wielki Czwartek.
W Środę Popielcową – zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego – obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ścisły (trzy posiłki w ciągu dnia, w tym tylko jeden – do syta). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście – osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia.

Sam zwyczaj posypywania głów popiołem na znak żałoby i pokuty, celebrowany w Środę Popielcową, znany jest w wielu kulturach i tradycjach, m.in. w starożytnym Egipcie, u Arabów i w Grecji. W liturgii pojawił się on w VIII w.

Pierwsze świadectwa o święceniu popiołu pochodzą z X w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził ten zwyczaj jako obowiązujący w całym Kościele. W tym też czasie ustalono, że popiół do posypywania głów wiernych ma pochodzić z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku.

Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię.

 

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2021 by Rada Sołecka Rachowice