Święta z Trzebnicy, Dzieło Nowego Tysiąclecia

E-strona Sołectwa Rachowicesobota, 15 października 202216:44

Święta Jadwiga urodziła się w Bawarii około roku 1174. W trzynastym roku życia poślubiła księcia Henryka Brodatego, z którym miała siedmioro dzieci. Otaczała troską ubogich i chorych, dla których fundowała szpitale. Po śmierci męża schroniła się do klasztoru w Trzebnicy i tam zmarła 15 października 1243 roku.
Chociaż żyła w średniowieczu wywarła ogromy wpływ na losy Europy po współczesne czasy. Mądra władczyni i troskliwa matka swojego ludu św. Jadwiga Śląska jest patronką 16 października, dnia w którym Kościół otrzymał nowego papieża, Polaka kard. Karola Wojtyłę – św. Jana Pawła II.

 

DZIEŃ PAPIESKI

XXII Dzień Papieski obchodzony jest w Polsce i środowiskach polonijnych na całym świecie 16 października 2022 pod hasłem „Blask Prawdy” (Veritatis Splendor). Są to pierwsze słowa i zarazem tytuł dziesiątej encykliki papieża Jana Pawła II ogłoszonej 6 sierpnia 1993 r. Głównym przesłaniem wspomnianego dokumentu jest przypomnienie nauczania moralnego Kościoła w sytuacji kultury, która gubi i relatywizuje wartość ludzkiego sumienia, wielkiego daru Boga dla człowieka. Oddalając się od Boga i poszukując złudnej wolności poza samą prawdą, człowiek gubi sens i właściwą perspektywę swojego życia

Źródło: https://jadwigalebork.pl/sw-jadwiga-slaska/ 

https://misericors.org/16-pazdziernika-wspomnienie-sw-jadwigi-slaskiej/ 

https://dzielo.pl/dla-mediow/do-pobrania/ 

https://dzielo.pl/znamy-haslo-i-termin-xxii-dnia-papieskiego/
starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2023 by Rada Sołecka Rachowice