Święto Plonów – dożynkowy Festyn w Rachowicach

E-strona Sołectwa Rachowiceniedziela, 7 września 201416:38

2014-09-06 16.47.12W tym roku rachowickie Dożynki zostały nazwane Świętem Plonów, co jest nawet trafniejszą nazwą, bowiem obrzęd ten prawdopodobnie był pierwotnie związany z kultem roślin i drzew, a dopiero potem z  rolnictwem. To ludowe święto jest połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych..

W ubiegłą niedzielę podczas uroczystej Mszy św. dożynkowej dziękowaliśmy Bogu za tegoroczne zbiory zbóż, prosząc o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Poświęcone było również obrzędowe pieczywo oraz wieniec dożynkowy, który uosabia wszystkie zebrane plony oraz urodzaj.

Wczoraj, w dniu 6 września świętowaliśmy. Uroczysty korowód dożynkowy z Sołtysem na czele, księdzem Proboszczem, naszymi szczodrymi Darczyńcami, gośćmi, mieszkańcami wioski, z Orkiestrą Dętą z Rachowic przeszedł z parkingu przy kościele na plac przy Leśnej Knajpce.

Tam odbyła się biesiada zorganizowana przez Sołectwo-Rachowice i Leśną Knajpkę  z poczęstunkiem, różnymi atrakcjami i tańcami. Organizatorzy zapewnili pełną gastronomię (napoje zimne i gorące, przekąski, zakąski, kiełbaski z grilla, itp. itd.) oraz darmowe atrakcje dla dzieci: stragan z watą cukrową, popcornem i balonikami na hel. Należy podkreślić, że jak co roku, dzięki Sponsorom, były zafundowane przez Organizatorów kawa z przeróżnymi kołoczami wszystkim  uczestnikom Festynu!!!

Niespodziewaną atrakcją dla dzieci były przejażdżki przez wieś wozem strażackim ze światłami i syreną.

Rachowickie dzieci swoimi spontanicznymi tańcami i zabawami dostarczyły widzom uroczej rozrywki. Czuje się, że tę swobodę bycia, poruszania się i takie roztańczenie dzieci  zawdzięczają przedszkolnym Pedagogom.

Gwiazdami dożynkowego Festynu były:

– „Orkiestra dęta z Rachowic” ze swoim porywającym, rozrywkowym, atrakcyjnym repertuarem,

– Grupa B.A.R. z Paniówek – rodowici Ślązacy, którzy bawili nas swoimi piosenkami przeplatanymi rodzimym humorem nawiązującym do Śląskiej kultury oraz regionalnej tradycji.

– Zespół „Beata i Marcin” – rodzeństwo śpiewające i grające muzykę biesiadną i taneczną. Nie bez powodu są bardzo cenieni przez słuchaczy piekarskiej rozgłośni radiowej, bo i nam szczególnie przypadli do serca.

Zwieńczeniem uroczystości była zabawa taneczna…

Można obejrzeć zdjęcia i przeżyć to jeszcze raz —>Album: Dożynki-Rachowice 2014

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2023 by Rada Sołecka Rachowice