Święty Mikołaj – Liczy się tylko oryginał

E-strona Sołectwa Rachowicesobota, 5 grudnia 202016:34

Wydawałoby się, że nie ma popularniejszego świętego niż św. Mikołaj. Niemal przez cały grudzień imię biskupa Miry odmieniane jest w mediach przez wszystkie przypadki. Jednak czy rzeczywiście przedmiotem tego kultu jest święty? Wydaje się, że dla sporej jej części jest mieszkającym na biegunie północnym przerośniętym krasnalem.

Początkiem grudnia w sklepach oraz na ulicach naszych miast i miejscowości spotkaliśmy pewno wielu takich krasnali lub skrzatów, starających się odegrać rolę Świętego Mikołaja.

Lecz może ktoś zapytać: „ale o co w ogóle chodzi, w czym problem?”. A no w tym, że nie wolno – ze Świętego robić jakiegoś pajaca, ponieważ jest w Dekalogu przykazanie mówiące o bezwzględnym szacunku do Boga oraz do osób i rzeczy Bogu poświęconych. Nadto nie wolno zdejmować z głowy biskupa mitry (lub tiary) z krzyżem, która jest zwyczajnym nakryciem głowy biskupa, a zakładać czapki z pomponem i stroić sobie żartów. Tak robiły władze komunistyczne, gdy w ramach walki z kulturą chrześcijańską starały się w miejsce św. Mikołaja zaszczepić rosyjskiego Dziadka Mroza.

Trzeba również uszanować biskupi pastorał – symbol pasterskiej troski o wiernych. Nikt z nas zapewne nie chciałby, żeby ktoś śmiał się z naszego ojca, parodiował go, udziwniał i uparcie twierdził, że nic złego się nie dzieje, bo przecież inni dobrze się bawią.

Wypadłoby również uszanować uczucia religijne wierzących, którzy nie godzą się na zachowania opisane powyżej. Może i dla osoby niewierzącej w sam ras wystarczy baśniowy krasnal, lecz wierzący mają większe wymagania – chcą po prostu prawdziwego Świętego. Gość w czerwonej czapce z pomponem, jest szczytem powierzchowności i komercji. Tymczasem święty Mikołaj, biskup Miry to przykład tego, co najważniejsze w życiu: miłości bliźniego.

Źródło: https://podegrodzie.diecezja.tarnow.pl/index.php/czytelnia/159-liczy-sie-tylko-oryginal-tylko-swiety-mikolaj

 

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2021 by Rada Sołecka Rachowice