Uroczystosć Jezusa Chrystusa, Króla Wszechswiata

E-strona Sołectwa Rachowicesobota, 24 listopada 201822:36

25.11.2018 r. (niedziela) Kościół katolicki obchodzi święto ku czci Jezusa
Chrystusa Króla Wszechświata. Święto to ma charakter uroczystości liturgicznej i uświadamia nam, że Jezus Chrystus jest Królem całego stworzenia. Jest to zarazem ostatnia niedziela kończąca rok liturgiczny 2018.
Uroczystość tę wprowadził do liturgii papież Pius XI encykliką „Quas Primas” z 11 grudnia 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego.
Papieska encyklika ustanowiła tę uroczystość jako przeciwstawienie się silnym tendencjom ateistycznym i laickim, które w tym czasie były bardzo popularne. Wskazywała na Chrystusa jako Króla mającego władzę nad człowiekiem i całym światem.
Święta Katarzyna Aleksandryjska
Liturgiczny obchód ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej, dziewicy i męczennicy, przypada na dzień 25 listopada i ma rangę wspomnienia dowolnego.
Święta Katarzyna Aleksandryjska należała do najbardziej znanych świętych, szczególnie na Wschodzie, chociaż jej kult rozwinął się także i na Zachodzie. Jednakże mało jest o niej wiadomości.
Są dwa opisy jej męki i śmierci, ale pochodzą dopiero z wieku VI i są powiązane z legendami. Są również dwa świadectwa o św. Katarzynie z wieku IV, bliskie czasów świętej. Dali je św. Rufin i Euzebiusz z Cezarei Palestyńskiej.
W ikonografii św. Katarzyna jest ukazywana jako młoda dziewica o niezwykłej urodzie, w koronie na rozpuszczonych falujących włosach, w bogatej sukni, z księgą w dłoni lub jako męczennica z atrybutami męczeństwa (koło, miecz).

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2021 by Rada Sołecka Rachowice