Wielka awantura o mały plac zabaw

E-strona Sołectwa Rachowiceśroda, 5 października 201613:29

Przedstawiamy fragmenty artykułu, jaki ukazał się w Nowinach Gliwickich – nr 40/2016 (2016-10-04),  autorstwa p. Marii Sławańskiej p.t. „Wielka awantura o mały plac zabaw”

wielka-awantura-o-maly-plac-zabawsKilka lat temu mieszkańcy niewielkich Rachowic w gminie Sośnicowice zapragnęli dla swoich dzieci placu zabaw. Na jego lokalizację wybrali urokliwe miejsce w centrum wsi. Jadąc ‚główną Wiejską, skręcić trzeba w wąską uliczkę tuż przy sklepie „U Judyty”. Zawiedzie nad niewielki staw wśród zieleni, otoczony domkami. Jak wspominają starzy mieszkańcy, dawniej zawsze gromadzili się tu ludzie. W gorące letnie noce siedziało się z gitarą i śpiewało, zimą, gdy ściął mróz, ślizgało. Potem do stawu schodziło się domowe ptactwo z okolicznych zagród. Owszem, nie zawsze pachniało, ale urokliwie było zawsze.

Gdy do wsi zawitała nowoczesność w postaci kanalizacji, ludzie postanowili staw oczyścić, a miejsce zagospodarować, by powstał teren rekreacji i wypoczynku. Mieszkańcy przeznaczyli na ten cel swoje, pochodzące z sołeckiego funduszu, pieniądze. Zdecydowaną większością głosów, na wiejskim zebraniu, demokratycznie, pomysł zaklepano. Sołtys zaś wziął na siebie wykonanie woli rachowickiej gromady. A nad tym, by wszystko było lege artis, czuwali urzędnicy z Sośnicowic, przydzielający sołeckie fundusze.        

  Projektant zaprojektował, starostwo powiatowe nie wniosło uwag, nadzór budowlany odebrał i w tegoroczne wakacje plac zapełnił się dziećmi. Już na drugi dzień do sołtysa przybiegł jeden z mieszkańców mających dom w bezpośrednim sąsiedztwie placu, Wcześniej żadnych zastrzeżeń zgłaszał, ba, pomagał nawet robić w Rachowicach pod plac podłoże z piasku. Ale gdy huśtawki ruszyły, wszystko się zmieniło. Zgłosił problem;jest za głośno. Wkrótce dołączył do niego sąsiad, któremu plac przeszkadzać zaczął w piciu kawy z żoną. Wcześniej on też nie protestował – poprosił jedynie o skrócenie jednego ze sprzętów, gdyż ten mu malowniczy widok na jeziorko.

I teraz, gdy plac już działa, pieniądze wydano, a dzieciaki się cieszą, panowie (wspierani przez małżonki) powiedzieli weto….. c.d. czytaj Nowiny Gliwickie nr 40/2016 z dnia 04-10-2016

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2020 by Rada Sołecka Rachowice