Wielkie oczyszczanie rachowickiego stawku śródwiejskiego

E-strona Sołectwa Rachowiceśroda, 17 grudnia 201420:44

Postępująca degradacja rachowickiego stawkuNasz rachowicki stawek do niedawna był szczególnie malowniczym miejscem z czystą wodą i pięknymi wokół drzewami.
Niestety silnie rozwinęły się w nim glony i inne wodne byliny chwastów – zmora stawów i jezior w całym kraju. Gorące lata sprzyjają szybkiemu namnażaniu się tych chwastów, które w wodach bogatych w pokarm tworzą niezwykle gęsty kożuch, który odcina dostęp światła do dna zbiornika i hamuje rozwój innych roślin. Następstwem tego jest obumieranie roślinności, która, opada na dno, tworząc osad, a staw stopniowo się wypłyca i zamienia w bagno.

Dzięki inicjatywie Sołectwa i finansowemu udziałowi Spółki Wodnej przystąpiono do wielkiego czyszczenia stawu polegającego na wypompowywaniu wody i mechanicznym usuwaniu osadzonego na dnie mułu oraz zabezpieczeniu brzegów i zdrenowaniu terenu wokół stawu.
Załączone zdjęcia dają wyobrażenie o zakresie i charakterze tych robót.

Kolejnym etapem prac w tym miejscu będzie zagospodarowanie terenu wokół stawu pod kątem utworzenia wokół niego skweru wypoczynkowego

Taka propozycja znalazła się w naszych sołeckich  planach na 2015 rok i mamy nadzieję, że zostanie ujęta w planach finansowanych z budżetu gminy.

starszy wpis: » « nowszy wpis:

Dodawanie odpowiedzi wyłączone.

Copyright ©2021 by Rada Sołecka Rachowice