ZEBRANIE WIEJSKIE 20-10-2021

E-strona Sołectwa Rachowicewtorek, 12 października 202123:02 Brak odpowiedzi

ZEBRANIE WIEJSKIE

Sołtys wraz z Radą Sołecką zaprasza mieszkańców na

Zebranie Wiejskie

które odbędzie się dnia 20.10.2021 (środa) o godz. 18.00

w Świetlicy Sołeckiej w Rachowicach przy ul. Wiejskiej 111.

Proponowany porządek :

  • Przywitanie
  • Stwierdzenie prawomocności zebrania
  • Zatwierdzenie porządku zebrania
  • Sprawozdanie z pracy Rady Sołeckiej oraz Sołtysa za 2020 r.
  • Propozycje inwestycji na 2021 r.
  • Wolne wnioski i zapytanie-dyskusja
  • Zakończenie

Zapraszają:

Sołtys wraz z Radą Sołecką

XXI Niedziela papieska

E-strona Sołectwa Rachowiceniedziela, 10 października 202121:52 Brak odpowiedzi

Obchodom tegorocznego XXI Dnia Papieskiego przyświeca hasło „Nie lękajcie się!”. Słowa te Jan Paweł II wypowiedział w homilii inaugurującej jego pontyfikat 22 października 1978 roku na placu św. Piotra w Rzymie.

Działalność Fundacji, to nie tylko promowanie nauczania św. Jana Pawła, ale przede wszystkim program stypendialny, który pomaga niezamożnej młodzieży kontynuować kształcenie. Drugim ważnym polem działania Fundacji – przypomniał kard. Nycz – są nagrody Totus Tuus, przyznawane w przeddzień Dnia Papieskiego, honorujące ludzi, którzy przybliżają nauczanie papieża w płaszczyźnie kultury i mediów. Trzecim elementem dzieła Fundacji jest Dzień Papieski, podczas którego jest przywoływany dzień 16 października 1978 r. – wyboru na Stolicę Piotrową, wiążący się z wydarzeniami w sferze kulturalnej i medialnej. Czwartym nieodłącznym elementem jest konferencja naukowa, podczas której prelegenci starają się przybliżyć jakiś aspekt nauczania papieża.

W Dzień Papieski stypendyści odwiedzą kościoły, by dać osobiste świadectwo wiary i wyrazić Darczyńcom wdzięczność za dotychczasowe wsparcie. W całej Polsce odbędą się liczne wydarzenia przygotowane przez stypendystów i przyjaciół Fundacji: m.in. kiermasze, biegi, koncerty i miasteczka rodzinne. Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony www.dzielo.pl oraz mediów społecznościowych, gdzie na stronach wspólnot akademickich pojawiać się będą informacje o przebiegu Dnia Papieskiego w poszczególnych miastach.

 

Źródło: http://katecheza.archidiecezja.pl/xvi-dzien-papieski-2016/

https://www.niedziela.pl/artykul/72636/Wkrotce-XXI-Dzien-Papieski-Co-sie-bedzie

Październik miesiącem różańca świętego

E-strona Sołectwa Rachowicesobota, 2 października 202118:02

Jan Paweł II wielokrotnie mówił o wzmacniającej sile różańca, który towarzyszył mu od lat najmłodszych:

„Modlitwa różańcowa jest modlitwą wdzięczności, miłości i ufnej prośby… Do tej modlitwy różańcowej zachęcam was i zapraszam. Odmawiajcie różaniec! Ufam, że ta tradycja odmawiania różańca w mojej Ojczyźnie będzie dalej podtrzymywana i rozwijana. Tego życzę z całego serca duszpasterzom i rodakom w mojej Ojczyźnie”. „Różaniec, to moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. W tej modlitwie powtarzamy po wielokroć słowa, które Dziewica Maryja usłyszała od Archanioła i od swej kuzynki, Elżbiety. Na tle słów: „Zdrowaś Maryja” dusza uzmysławia sobie zasadnicze wydarzenia (Tajemnice) z życia Jezusa Chrystusa… Modlitwa tak prosta i tak bogata. Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania.”

Papież Franciszek mówi nam jak ważne jest codzienne odmawianie różańca, i że sam z oddaniem to czyni. To Jan Paweł II był dla Franciszka inspiracją, aby modlić się każdego dnia różańcem. Będąc jeszcze kardynałem, napisał po śmierci Jana Pawła II: „Jeżeli dobrze pamiętam, było to w 1985 r. Pewnego wieczora poszedłem na wspólne odmawianie różańca, które prowadził Ojciec Święty. Klęczał tam przed tymi wszystkimi ludźmi. Grupa była bardzo liczna. Zobaczyłem Papieża od tyłu i powoli zacząłem zatapiać się w modlitwie. Nie byłem sam. Modliłem się wśród innych dzieci Bożych, do których sam należałem, i wszyscy inni zebrani tutaj pod przewodnictwem Ojca Świętego.

W trakcie modlitwy w jakiś sposób się rozproszyłem, szukając wzrokiem sylwetki papieża.

Jego wielkie uczucie i prawdziwe oddanie były doskonale zauważalne. Czas mijał, a ja wyobrażałem sobie młodego księdza, członka seminarium, poetę, pracownika, dziecko z Wadowic… W tej samej pozycji, w jakiej wtedy tam klęczał, powtarzając Ave Maria. Jego autentyczność mnie zadziwiła. Poczułem, że ten człowiek wybrany, aby prowadzić Kościół, podążał ścieżką prowadzącą wprost do jego Matki, będącej w niebie, a drogą tą szedł od lat swojej młodości. Uświadomiłem sobie wagę słów Matki Bożej z Guadalupe do św. Juana Diego: »Nie bój się, czyż nie jestem twoją matką?

«.Zrozumiałem obecność Maryi w życiu Papieża. To świadectwo było dla mnie niezapomniane. Od tego momentu sam odmawiam codziennie różaniec”.
„Różaniec jest jedną z tradycyjnych dróg modlitwy chrześcijańskiej stosowanej do kontemplowania oblicza Chrystusa”.

Źródło: https://www.gosc.pl/doc/4233523.Trzymamy-kciuki-na-rozancu 
http://www.fara.ostroleka.pl/index.php/10-aktualnosci/95-pazdziernik-miesiacem-rozanca-swietego

Święty Hieronim patron miłośników Pisma Świętego

E-strona Sołectwa Rachowicesobota, 25 września 202118:12

Dnia 30 września w kalendarzu liturgicznym obchodzone jest wspomnienie św. Hieronima, doktora Kościoła, patrona biblistów, archeologów, tłumaczy, ale także – o czym pamięta niewielu – uczniów i studentów. Jest to postać niezwykła, fascynująca, będąca przykładem doskonałego połączenia wiary z nauką, życia duchowego z życiem intelektualnym.

Jego pragnienie życia mniszego powoduje, że ok. 375 r. udaje się na pobliską pustynię, by wieść samotne życie mnicha. Po powrocie do Antiochii, w roku 378, otrzymuje święcenia kapłańskie.

W 382 r. wraz z biskupem Paulinem przybywa do Rzymu na synod. Papież Damazy zafascynowany jego znajomością Pisma Świętego i języków biblijnych zatrzymuje go w Rzymie oraz mianuje swoim sekretarzem. Właśnie wtedy papież zachęca Hieronima do przygotowania nowego wydania Biblii w języku łacińskim.

Po śmierci papieża Damazego w 384 r. Hieronim przenosi się do Ziemi świętej i osiada w Betlejem. Do dziś pielgrzymi nawiedzający Bazylikę Narodzenia mogą zejść do groty, w której według tradycji pracował nasz bohater. Św. Hieronim organizuje w mieście, w którym narodził się Chrystus, życie mnisze i jednocześnie cały czas trudzi się nad nowym wydaniem Pisma Świętego. Nowy Testament zostaje ukończony jeszcze w Rzymie, zaś przekład Starego Testamentu trwa ok. 14 lat. Hieronim tłumaczy tekst biblijny, korzystając z oryginałów zapisanych w językach hebrajskim, aramejskim i greckim oraz z ważnych tłumaczeń greckich i łacińskich. Owocem jego pracy jest Biblia łacińska zwana Wulgatą. Umiera w roku 420 w Betlejem.

Źródło: https://niezapominajka.naszsrem.pl/?p=6659 

https://www.niedziela.pl/artykul/99371/nd/Swiety-Hieronim-–-patron-milosnikow

Copyright ©2021 by Rada Sołecka Rachowice