Życzenia od Sołtysa i Rady Sołeckiej na Dzień Dziecka

E-strona Sołectwa Rachowicepiątek, 1 Czerwiec 201810:37 Brak odpowiedzi

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało

E-strona Sołectwa Rachowiceczwartek, 31 Maj 201818:36 Brak odpowiedzi

W dniu dzisiejszym (31-05-2018r), w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, idąc w procesji ulicami naszej miejscowości oddaliśmy cześć i uwielbienie Jezusowi obecnemu pod postaciami eucharystycznymi, zanosząc jednoczenie błogosławieństwo Pana Jezusa obecnego pod postacią chleba do naszych domów, miejsc nauki i pracy. Przy czterech ołtarzach rozważaliśmy słowo Boże. czynnym udziałem w procesji Bożego Ciała, w atmosferze modlitwy wyraziliśmy publiczne wyznanie naszej wiary: do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie” – powiedział Pan Jezus.
Pięknie sens tej Uroczystości oddał ks. Józef Tischner: „W Eucharystii i poprzez Eucharystię dokonuje się coś istotnego: Bóg staje się bezustannie naszym Bogiem. On nasz a my Jego. Niezwykłe doświadczenie Miłości staje się udziałem każdego, kto wchodzi w komunię z Bogiem. Stajemy wobec perspektywy odzyskania świata. Nasz świat nabiera nowego sensu. Nasz bliski staje się naprawdę naszym bliźnim. Śmierć nie straszy unicestwieniem a bliźni zdradą. Gdy wraca Miłość, świat jakby na nowo się zaczyna.”
Udział w procesji jest także świadectwem wiary żywej i pragnienia pójścia za Jezusem.

Cztery ołtarze, wyznaczające trasę procesji Bożego Ciała, symbolizują cztery Ewangelie, cztery żywioły i cztery strony świata, a więc i panowanie Chrystusa nad całym światem.

Zwyczaj sypania kwiatków przyjął się dlatego, że kwiaty są symbolem i znakiem miłości i wdzięczności każdego z nas wobec Boga, który przychodzi w swej obecności do nas słabych i grzesznych.

Na zakończenie procesji ks. Proboszcz podziękował mieszkańcom za tak liczny udział w uroczystości, za przygotowanie ołtarzy i przyozdobienie naszych ulic i domów, za udział dzieci sypiących kwiatki. Podziękował również górnikom, młodzieży niosącej sztandary i feretrony, jak i też orkiestrze towarzyszącej w czasie procesji.
Po powrocie do kościoła udzielił specjalnego błogosławieństwa.
Zaprasił w oktawie Bożego Ciała na mszę św. i procesję, dzieci 1-szo Komunijne w swoich strojach i ze świecami.

Fotoreportaż z uroczystości Bożego Ciała

 

Uroczystości 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rachowicach.

E-strona Sołectwa Rachowicewtorek, 29 Maj 201819:11 Brak odpowiedzi

Przedstawiamy udostępnioną nam relację z uroczystości 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rachowicach.

W dniu 26/05/2018 r. o godzinie 16.00 na placu przed remizą OSP rozpoczęła się uroczysta akademia z okazji 130-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rachowicach. Po wprowadzeniu sztandaru z OSP Kozłów, wysłuchaniu hymnu OSP „Rycerze Floriana” oraz przywitaniu zaproszonych gości odczytany został krótki rys historyczny, w którym zawarte były m.in. informacje z pierwszego statutu Związku Sikawkowego dla Gmin Sierakowice Duże, Sierakowice Małe oraz Rachowice z 1888 roku oraz opis obecnego stanu działalności.
Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń zasłużonym strażakom oraz działaczom.
Złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymał p. Dariusz Urban – Firma Urban-Metal z Rachowic.
Brązowy medal „Za zasługi dla pożarnictwa” otrzymali: dh Tomasz Glagla, dh Jarosław Kołodziej, dh Krzysztof Morcinek oraz dh Robert Bytomski (OSP Kozłów).
Odznakę „Strażak Wzorowy” wręczono: dh Paulinie Gowin, dh Patrykowi Król, dh Aleksandrowi Skoberla oraz dh Jackowi Wyciślok.
Odznakę „Wysługa lat” otrzymali: dh Paulina Gowin (V), dh Jacek Wyciślok (X).
W/w medale i odznaczenia strażacy otrzymywali z rąk: Zastępcy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach mł. bryg. Bernarda Wilczka oraz Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gliwicach – dh Andrzeja Frejno.
Następnie wręczono wszystkim zaproszonym gościom, sympatykom oraz druhnom i druhom OSP Rachowice pamiątkowe dyplomy, wraz z okolicznościową broszurą wydaną specjalnie na tę okazję.
Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie zaproszonych gości. Głos zabrali: Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach – mł. bryg. Bernard Wilczek, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gliwicach – dh Andrzeja Frejno, radny powiatowy – p. Leszek Kołodziej, Pełniąca Funkcję Burmistrza Sośnicowic – p. Ewa Waliczek, Sołtys Rachowic – p. Grzegorz Masarczyk. Na sam koniec akademii dla zebranych gości i strażaków wystąpiły dzieci z oddziału przedszkolnego w Rachowicach, ujmując nas pięknym programem artystycznym. Następnie zebrani udali się pod namiot gdzie mogli skosztować m.in. przepiękne domowe torty wykonane przez panie z Rachowic.

Serdeczne podziękowania składamy sponsorom, bez których uroczystość nie miałaby takiego charakteru:
– firma Urban-Metal z Rachowic
– firma Agro-Mas z Sierakowic
– firma Art-Papier z Rachowic
– Bank Spółdzielczy w Sośnicowicach
– firma Trakor z Sośnicowic
– firma Serwis Wózków Widłowych z Gliwic
– pani Mariola Nowrot – Malola Handicrafts
oraz wszystkim anonimowym sponsorom, a także paniom za pomoc w przygotowaniu i obsłudze uroczystości.
Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii zdjęć z tego wydarzenia.Autorką zdjęć jest Monika Glagla.

Zdjęcia upamiętniające obchody 130-lecia OSP Rachowice

 

Dzień Matki

E-strona Sołectwa Rachowicesobota, 26 Maj 201814:03 Brak odpowiedzi

Dzisiaj Dzień Matki. Pamiętajmy wszyscy o naszych Matkach. Odwiedźmy Je i złóżmy  życzenia. Prezentujemy obok zapożyczony z internetu wiersz.  Nie ma znaczenia, że jest napisany w konwencji ludowej, ale ma w sobie bardzo trafne przesłanie.

Copyright ©2018 by Rada Sołecka Rachowice